تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  OECD داده های جدید درباره نانومواد را منتشر کرد

  تاریخ : 1394/04/21 تعداد بازدید : 1054
  کمیته ای از OECD که مسئول کار بر روی نانومواد ساخته شده می‌باشد، در مورد 11 نانوماده جدید مطالبی را منتشر کرده است. این اطلاعات شامل اطلاعات مربوط به تولید، استفاده و حد تماس مجاز و همچنین خواص فیزیکی و شیمیایی و خواص سم شناسی می‌باشد. این 11 ماده به شرح زیر اند:
  فولرن
  نانولوله های کربنی تک دیواره
  نانولوله های کربنی چند دیواره
  نقره
  طلا
  درخت سان ها
  دی اکسید سیلیکون (شش شکل مختلف)
  نانورس
  دی اکسید تیتانیوم (شش شکل مختلف)
  دی اکسید سریم
  اکسید روی
  این اطلاعات جدید خروجی آزمایش‌هایی هستند که در آن از 11 نانوماده ‌ی موجود استفاده شده است. از نتایج این تست‌ها همچنین برای اصلاح کردن دفتر‌چه‌های راهنمای سم شناسی نانومواد استفاده شده است. این نتایج یه عنوان نقطه عطفی در تحلیل ریسک نانومواد تلقی می‌شوند.

  آژانس مواد شیمیایی اروپا (ECHA) از ثبت این مواد تحت REACH حمایت می‌کند تا بتواند داده‌های جدید را بررسی کند. وقتی داده‌های مربوطه به دست آمد، اطلاعات را به روز می‌کنند تا همواره ایمنی کار با نانومواد تضمین شده باشد.
  داده های جدید بر روی وب سایت OECD در پایگاه اطلاعات شیمیایی (IUCLID) موجود است. IUCLID یک برنامه نرم افزاری برای مدیریت داده های مواد شیمیایی است که در ابتدا با توجه به الزامات اتحادیه اروپا (EU) برای ارزیابی و کنترل خطرات ناشی از مواد شیمیایی تدوین شده است.  لینک خبر:http://www.safenano.org/news/news-articles/oecd-releases-new-data-on-nanomaterials/